Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
A magyar lakosság mintáiban mind a finn-balti, mind a közép-ázsiai csoportok előfordulása alacsony.
„Nemrég írt egy bejegyzést Rajcsányi kolléga az online családfakutatásról. Ez a poszt szintén ezzel a témával foglalkozik, csak egy merőben más megközelítésből. Magyarországon elég régóta szitokszó a genetika, főleg a családkutatással egy lapon emlegetve, persze nem teljesen alaptalanul. A saját családfámat a Magyar Országos Levéltárnak köszönhetően már viszonylag jól ismertem, amikor először hallottam a genetikai genealógia (genetikai családkutatás) nevű jelenségről egy angol nyelvű oldalon. Az egésznek az a lényege, hogy a DNS-ünkben lévő információkat felhasználva találhatunk rá rég elfeledett oldalági rokonokra, vagy éppen arra, hogy az őseink a népvándorlások során milyen régiókból indultak útjukra.
Többfajta vizsgálattípus is létezik, a két legelterjedtebb az egyenes apai (Y-DNS) és anyai (mtDNS) ágat vizsgálja. Ezek mellett létezik még – a jelenleg csak gyerekcipőben járó – autoszomális DNS vizsgálat, ami az összes ősünket vizsgálja; hiszen ha belegondolunk, az egyenes leszármazási ágak csak kis részét adják a genetikai családkutatás szempontjából relevánsnak számító DNS-ünknek.
Elkezdtem kutatni, hogy miként lehet egy ilyen tesztet itthon is elvégeztetni. Sajnos Magyarországon ezzel foglalkozó cég nem létezik, de a tengerentúlon több, piaci alapon működő vállalat ajánlatai közül is lehet válogatni (FTDNA; 23 and Me; Genebase). A National Geographic Society és az IBM néhány elszánt kutatóval karöltve szintén elindította a The Genographic Project nevű programot, amelynek célja az ősi emberi migráció vizsgálata DNS-minták alapján. A projekt azóta már a második fázisánál tart.
A legnagyobb vállalatnál működik egy Y-DNS Magyar projekt is – én is ehhez csatlakoztam –, aminek jelenleg több mint 300 tagja van. A projekt vezetőjének van egy magyar nyelvű oldala, ahol a mintavételi procedúrától kezdve a haplocsoportokkal (a különböző mutációk során létrejött csoportok, amelyek egy közös ősre vezethetőek vissza) kapcsolatos információkig minden megtalálható. A genetikai családkutatásra egyébként nagyon komoly internetes közösség épült: blogok, fórumok és Facebook-csoportok százai adnak teret az érdeklődőknek.
Többfajta vizsgálattípus is létezik, a két legelterjedtebb az egyenes apai (Y-DNS) és anyai (mtDNS) ágat vizsgálja. Ezek mellett létezik még – a jelenleg csak gyerekcipőben járó – autoszomális DNS vizsgálat, ami az összes ősünket vizsgálja; hiszen ha belegondolunk, az egyenes leszármazási ágak csak kis részét adják a genetikai családkutatás szempontjából relevánsnak számító DNS-ünknek.
Az egy adott országgal vagy régióval kapcsolatos eredmények megismerése folyamán mindig ügyelni kell arra, hogy a mintavétel nem kifejezetten etnikai alapon történik, hanem az adott térség teljes populációját veszi alapul. Magyarországon is végeztek már több kutatást, és támpontot adhat a Magyar projekt is; de még mindig csak ezer körüli a jelenlegi minták száma, amiből távolra mutató következtetéseket nem igazán lehet még levonni, de a magyarországi férfi lakosság Y-DNS haplocsoport összetétele kezd már kirajzolódni.
Ez egyébként a környező közép-kelet európai államok mintáival mutat rokonságot, ugyanakkor mind a finn-balti, mind a közép-ázsiai csoportok előfordulása alacsony. A genetikai genealógiának van egy archeogenetikai ága, amely a csontokból kinyert DNS alapján határozza meg a haplocsoportokat. Magyarországon Dr. Raskó István genetikus több honfoglalás-kori temetőben is végzett vizsgálatokat, ahol a jelenkori mintáktól eltérő összetételű népességet mutatott ki. A sírokban talált csontok között arányaiban jóval több volt a közép-ázsiai eredtre utaló nyom. A jövőre nézve érdekes kérdés lehet, hogy a Székesfehérváron őrzött Árpád-házi királyi csontok melyik haplocsoporthoz tartozhatnak. A genetikai genealógia egyébként több városi legendáról is bebizonyította, hogy igazak, legyen szó akár a közel sem árja Hitlerről, vagy a tényleg Indiából származó cigányságról.
A genetikai családfakutatásokért 100-200$ közötti összeget kell általában kifizetni. Jelenleg a National Geographic Geno 2.0 projekt csomagja éri meg a legjobban: európai kiszállítással 220$-ba kerül, de ebben bent van az Y-DNS, az mtDNS és az autoszomális DNS vizsgálata is. Ha valaki belevág a projektbe, amellett, hogy érdekes információkat tudhat meg a saját őseiről, egy fiatal, dinamikusan fejlődő tudományág haladásához is hozzájárulhat.